Lentopallon eurocupit: suomalaiset joukkueet, otteluohjelma, tulokset 2018–2019

Lentopallon eurooppalaisissa seurajoukkuekisoissa pelaa kaudella 2018–2019 yhdeksän suomalaista joukkuetta.

Mukana on neljä miesten ja viisi naisten joukkuetta. Euroopan lentopalloliiton CEVin järjestämät kisat jakautuvat kolmeen tasoon: Mestarien liigaan, CEV Cupiin ja Challenge Cupiin.


Suomalaisten joukkueiden eurocuptulokset ja -ohjelmat päivitetään tähän artikkeliin.

Miesten Mestarien liiga: Ford Store Levoranta Sastamala (VaLePa)

1. karsintakierros: VaLePa hävisi Istanbul BBSK:lle (2-3, 1-3)
– VaLePa CEV Cupiin

Naisten Mestarien liiga: Hämeenlinna (Hämeenlinnan Lentopallokerho)

20.11. Kazanin Dinamo (Venäjä) – Hämeenlinna 3-0
19.12. Hämeenlinna – Eczacibasi VitrA Istanbul (Turkki)
22.1.–24.1. Uralotshka Jekaterinburg (Venäjä) – Hämeenlinna
5.2.–7.2. Istanbul-Hämeenlinna
19.2.–21.2. Hämeenlinna-Kazan
26.2. Hämeenlinna-Jekaterinburg

Miesten CEV Cup: Hurrikaani-Loimaa, VaLePa

6.11. Indykpol AZS Olsztyn (Puola) – Hurrikaani-Loimaa 3-0
13.11. Hurrikaani-Loimaa – Olsztyn 1-3
– Hurrikaani putosi jatkosta

27.11. Union Raiffeisen Waldviertel (Itävalta) – VaLePa 0-3
4.12. VaLePa-Waldviertel 3-0 VaLePa jatkoon

Naisten CEV Cup: LP Salo (LP Viesti)

29.11. LP Salo – Asterix Avo Beveren (Belgia) 1-3
5.12. Beveren-Salo 3-0
– LP Salo putosi jatkosta


Miesten Challenge Cup: Savo Volley, Perungan Pojat Rovaniemi (Team Lakkapää)

7.11. Savo Volley – BK Tromsö (Norja) 3-0
14.11. Tromsö-Savo 0-3 Savo Volley jatkoon

28.11. Savo Volley – VCA Amstetten Nö (Itävalta) 3-0
4.12.  Amstetten-Savo 0-3 Savo Volley jatkoon

29.11. Levski Sofia (Bulgaria) – PerPo 1-3
6.12. PerPo-Sofia 3-2 PerPo jatkoon

Naisten Challenge Cup: LP Kangasala, LiigaPloki Pihtipudas, Pölkky Kuusamo

6.11. Holte IF (Tanska) – LiigaPloki 1-3
15.11. LiigaPloki-Holte 3-0 LiigaPloki jatkoon

28.11. LiigaPloki-VDK Bank Gent (Belgia) 2-3
5.12. Gent-LiigaPloki 3-0
– LiigaPloki putosi jatkosta

7.11. Interfreight Antwerp LVT (Belgia) – Pölkky Kuusamo 3-2
14.11. Pölkky-Antwerp 3-1 Pölkky jatkoon

28.11. Pölkky – UTE Volleyball Team Budapest (Unkari) 3-1
5.12. Budapest-Pölkky 3-1 Pölkky jatkoon kultaisen erän (15-13) jälkeen

29.11. GEN-I Volley Nova Gorica (Slovenia) – LP Kangasala 3-0
5.12. LP Kangasala – GEN-I Volley Nova Gorica 0-3
– LP Kangasala putosi jatkosta