Kuva: CEV.eu
Suomen naisten lentopallomaajoukkue valmistautuu Euroopan liigaan. Avausottelut ovat luvassa kesäkuun ensimmäisenä viikonloppuna.
Päävalmentaja Andre Sa tiimeineen on tehnyt karsintaa harjoitusryhmässä. Pölkky Kuusamossa Suomen mestaruuden voittanut keskitorjuja Nelly Kinnunen tulee vahvuuteen, ja keskiosastolta poistuu Emmi Mäki-Kojola.
Hakkurikaksikon muodostavat Neea-Maria Joki ja Yasmine Madsen. Saana Lindgren putoaa vahvuudesta ainakin toistaiseksi. Lisämuutoksia on tulossa.
Passarit: Kaisa Alanko, Liina Räty
Hakkurit: Neea-Maria Joki, Yasmine Madsen
Keskitorjujat: Daniela Öhman, Ella Autere, Anna Czakan, Ella Peltomaa, Nelly Kinnunen
Yleispelaajat: Suvi Kokkonen, Ada Aronen, Nea Subotic, Viivi Pyhäjärvi, Heini Ahtola, Annika Koivuniemi
Liberot: Netta Laaksonen, Veera Help, Emmi Riikilä
Suomi pelaa uudistetussa kesäliigassa kuusi ottelua, jotka jakautuvat kolmeen eri osaturnaukseen. Liigan lopputurnaus kamppaillaan juhannuksen jälkeen.
Turnaus Suomessa
Pe 5.6. Suomi-Sveitsi
Su 7.6. Suomen vastustaja varmistuu karsinnoissa
Turnaus Slovakiassa
La 13.6. Suomi-Israel
Su 14.6. Suomi-Slovakia
Turnaus Islannissa
Pe 19.6. Suomi-Islanti
La 20.6. Suomi-Espanja
Miesten maajoukkue hahmottuu
Olli Kunnarin valmentamalla Suomen miesten maajoukkueella on ohjelmassa Euroopan liiga ja lentopallon EM-kisat 2026. Uusin harjoitusrinki antaa jo osviittaa tulevasta. Hakkuri Joonas Jokela, joka oli mukana Mestarien liigan lopputurnauksessa viime viikonloppuna, on ainakin vielä poissa kuvioista.
Suomi pelaa Euroopan liigan alkusarjassa Itävaltaa, Montenegroa, Albaniaa, Kroatiaa, Slovakiaa ja Islantia vastaan. Ottelut käydään kolmessa eri osaturnauksessa. Alkusarjan jälkeen kuusi parasta pääsevät lopputurnaukseen.
Passarit: Fedor Ivanov, Santeri Välimaa
Hakkurit: Aaro Nikula, Veikka Lindqvist
Keskitorjujat: Petteri Tyynismaa, Severi Savonsalmi, Miika Haapaniemi, Aleksei Zhbankov, Nuutti Niinivaara
Yleispelaajat: Luka Marttila, Antti Ronkainen, Niko Suihkonen, Nooa Marttila, Viktor Viljamaa, Jere Heiskanen
Liberot: Voitto Köykkä, Niklas Breilin
Lentopallon uusi Euroopan liiga
Euroopassa pelatut lentopallon kesäliigat, kultainen liiga ja hopeinen liiga, jäävät taakse kahdeksan vuoden jälkeen. Suomi voitti viimeiseksi jääneen miesten kultaisen liigan viime kesänä. Uusi turnaus on nimeltään CEV Volleyball European League. Miesten sarjaan osallistuu 27 ja naisten vastaavaan 26 maajoukkuetta.

Turnauksella on merkitystä siksikin, että sen kautta voi varmistaa paikan EM-lopputurnaukseen. Euroopan lentopalloliitto ei enää järjestä erillisiä EM-karsintoja, kun taas maailmanlaajuinen lajiliitto FIVB luopui MM-karsinnoista jo aikaisemmin.
Kesän aikana pelataan useita osaturnauksia, joiden tulokset lasketaan yhteiseen sarjataulukkoon. Alkusarjan päätteeksi kuusi parasta maata etenevät Euroopan liigan lopputurnaukseen.
Lentopallon kesäliigojen korkeimpana tasona jatkaa Volleyball Nations League. Sekä miesten että naisten kilpailussa pelaa 18 maajoukkuetta. Eurooppalaisia joukkueita on miehissä mukana kymmenen ja naisissa yksitoista. Suomi pelaa Euroopan liigassa, jossa kamppaillaan koko maanosan tasolla siis melko köykäisistä sijoituksista.

