LiigaPlokin valmentaja vaihtui lentopalloliigassa

Valtteri Jääskeläinen on LiigaPlokin uusi päävalmentaja lentopallon naisten Mestaruusliigassa. Jääskeläinen, 30, on toiminut aiemmin LiigaPlokin apuvalmentajana.

Jääskeläinen palaa Pihtiputaalle ilmeisen hyvissä tunnelmissa. Hänen mielestään paikkakunnalla on “hienoja ihmisiä ja pitkät perinteet liigalentopallosta”.

– Lähden tähän projektiin todella nälkäisenä ja motivoituneena ja näen, että yhdessä voimme saavuttaa hyviä asioita tulevalla kaudella. Kovaa työtä se vaatii, mutta se jos mikä sytyttää entisestään, Jääskeläinen totesi LiigaPlokin verkkosivuilla.

LiigaPloki sijoittui runkosarjassa kuudenneksi. Puolivälierissä tuli tappio LP Viestille. Valmentaja Hakan Can Turan siirtyi Turkin liigaan.

LP Viesti, joka aloittaa taistelun vuoden 2026 pronssimitaleista, pelaa ensi kaudella päävalmentaja Antti Poikelan komennossa. Hänellä on vakuuttavaa taustaa kansainvälisiltä kentiltä niin pelaajana kuin valmennustehtävissä. Teemu Mäkikyrö valmentaa kuluvan kauden loppuun.

Nurmon Jymy: Uusi yleispelaaja Terja Sandberg tulee Raision Loimun 1-sarjajoukkueesta. Hakkuri Neea Hautakangas nostetaan akatemiajoukkueesta edustusryhmään. Jatkajia ovat Emma Kattelus, Ellanoora Lehtonen, Alisa Mansikka-aho ja Emilia Tyynismaa sekä päävalmentaja Jukka Tuovinen.

LP-Vampula: Nanna Talvitie, Meea Uusitalo, Linnea Kuusela, Elli-Saara Etelä, Niina Mattila ja Saana Hantula jatkavat Huittisissa. Ella Lehikoinen ja Siiri Kannisto nostetaan akatemiajoukkueesta.

LP Kangasala: Joukkueen avainpelaajiin kuuluva Iida Pöllänen pysyy Kangasalan vahvuudessa. Hän on tuttu sekä yleispelaajan että hakkurin tontilta.

OrPo: Teemu Syvänen tuli Sami Tervosen tilalle päävalmentajaksi runkosarjan jälkeen. OrPo voitti liigakarsinnoissa Lempo-Volleyn ja sai oikeuden hakea liigapaikkaa ensi kaudeksi.

PuMa Helsinki: Pääkaupungin on määrä palata liigaan ensi kaudeksi, ja valmentajaksi on valittu Andrea Bergoli. Lue uudesta seurasta lisää tästä.

Oulussa myönteiset näkymät

AC Oulu Volley nostettiin täksi kaudeksi täydentämään lentopallon miesten Mestaruusliigaa, mutta oululaiset ovat osoittaneet olevansa täysiverinen pääsarjajoukkue. Parhaillaan ACO taistelee välierissä.

Hyvältä näyttää ensi kausikin, sillä tähtipelaajat, yleispelaaja Jan Helenius ja keskitorjuja Matthew Gentry, jatkavat Oulussa. Jatkajia ovat lisäksi Aleksi Mäkiluoma, Tatu Hakkarainen, Lasse Jäntti, Aleksi Hänninen, Kaapo Vanhatupa, Eeli Kuukasjärvi ja Miikku Makkonen. Ryhmä pysyy Sami Kurttilan ja Kari Raatikaisen valmennuksessa.

– Ihmiset olivat suurin syy jäädä tänne. Fanit ovat näyttäneet tukensa, ja joukkueena olemme kasvaneet yhteen, Gentry kertoi.

Akaa-Volley: Kokenut yleispelaaja Niklas Seppänen allekirjoitti uuden sopimuksen, samoin passari Ville Kuukasjärvi ja yleispelaaja Oskari Sarajärvi. Nuori täydennys on kolmannen polven lentopalloilija Elias Jago, joka tulee Salon Viestistä.

Kuva: CEV.eu

Hurrikaani-Loimaa: Luottopelaajat Eetu Häyrinen, Väinö Rahko ja Nuutti Niinivaara nähdään Loimaalla ensi kaudellakin. Jatkajia ovat lisäksi Paavo Koivisto, Henri Hynnä ja Rändi Kivine.

VaLePa: Mikko Esko on uusi päävalmentaja. Slovakialaisen Martin Nemecin alaisuudessa tuli VaLePan korkeaan tasoon nähden floppikausi: runkosarjan neljäs sija ja tappio puolivälierissä suoraan kolmessa ottelussa. Lue tästä lisää.