PuMa Helsingin ensimmäinen kausi lentopallon naisten Mestaruusliigassa on odotetun vaikea. Tappioita on tilillä jo viisi.
Yhden otteluvoiton PuMa on onnistunut taistelemaan, mutta muista kamppailuista on tullut vesiperä. Tappio-otteluissa PuMan erälukemat ovat 1–15.
Torstaina PuMa koki kovia Rovaniemellä. Kotijoukkue Arctic Volley oli vahvempi erin 3-0.
– Vastustaja pelasi loistavasti ja oli meitä parempi kaikilla mahdollisilla osa-alueilla. Meiltä ei löytynyt taistelua eikä ratkaisuja. Jokaisen on katsottava peiliin, PuMan valmentaja Andrea Bergoli totesi lehdistötilaisuudessa.
Ulkomaalaispelaajat eivät ole olleet toistaiseksi vahvistuksia PuMalle. Erica Bolink on esiintynyt varsin epätasaisesti, ja passari Callie Bauer pääsi ensimmäisen kerran kentälle vasta torstaina.
Uutuusseura PuMa Volley nostettiin täksi kaudeksi Mestaruusliigan täydennykseksi. Seuran osakkaisiin kuuluu joukko eteläsuomalaisia lentopalloseuroja.
Arctic Volleyn kausi etenee lupaavasti. Jukka Lehtosen valmentama joukkue on koonnut 12 ottelusta seitsemän voittoa.
Rovaniemeläisten passari Sanni Siika-aho loukkaantui torstaisessa ottelussa. Emma Pöllänen tuli kentälle hänen tilalleen.
– Ristiriitaiset tunnelmat. Pelaamisessamme oli ilonaiheita, mutta olen erittäin surullinen Sannin puolesta, valmentaja Lehtonen sanoi.
Puijo Wolley liigakärjessä
LP Viesti: Salolaisjoukkue on hävinnyt Puijo Wolleylle tällä kaudella jo kahdesti, kummallakin kerralla erin 2-3. Keskiviikkona Puijo oli vahvempi Salohallissa käydyssä viisieräisessä.
Tappio oli Viestille erityisen kivulias, koska kotijoukkue johti ratkaisuerää jo pistein 13-9. Kuopiolaiset iskivät kuitenkin kuusi pinnaa putkeen ja menivät riemukkaaseen otteluvoittoon.
– Tuollainen tappio vetää tietysti vähän maton alta. Olimme melko kaukana omasta tasostamme, mutta pystyimme silti pitämään ottelun tiukkana. Vaihtopenkiltä tulleet pelaajatkin onnistuivat, Viestin päävalmentaja Antti Poikela kommentoi lehdistötilaisuudessa.
Puijo on voittanut seitsemästä ottelustaan kuusi. Hallitseva SM-hopeamitalisti johtaa liigaa.
Pfeifer Kuusamo: Hallitseva mestari aloitti eurokentillä mallikelpoisesti. Pfeifer voitti Challenge Cupin ensimmäisellä kierroksella ZOK Borac Banja Lukan suoraan 3-0, vieläpä vieraskentällä. Vastustajan kotimaa on Bosnia ja Hertsegovina.
Keskitorjuja Emmi Mäki-Kojola ponnisti Kuusamon parhaaksi pisteentekijäksi. Hän oli varsinkin hyökkäyksissä pitelemätön. Tehokkain oli joukkuetoveri Megija Dambrehte, jolle merkittiin lukema +11.

Toinen osaottelu pelataan Kuusamossa ensi keskiviikkona. Challenge Cup on eurooppalaisten seurajoukkuekisojen kolmostaso.
TUTO Volley: Turkulaisjoukkue TUTO Volley luopui miesten liigan paikastaan, mutta pelaajille on kysyntää. Uusin siirtyjä on Juho Turri, joka löysi pelipaikan Espanjasta. Hänen uusi joukkueensa on Aldebaran San Sadurnino.
Aikaisemmin Raision Loimu poimi TUTOn jäämistöstä keskitorjuja Tommy Carmodyn ja yleispelaaja Kalle Katteluksen. Yleispelaaja Lauri Vanhanen puolestaan siirtyi Akaa-Volleyn väreihin.



