Puolan juna on raiteillaan lentopallon miesten EM-kisoissa 2026. Jopa niin vahvasti, että miehistöä voidaan kierrättää kesken alkulohko-otteluiden.
Hallitsevat Euroopan mestarit pelaavat Bulgarian Sofiassa käytävässä lohkossa. Puola avasi voittamalla sekä Portugalin että Israelin suoraan erin 3-0. Sunnuntaina tuli kolmas puhdas voitto, tällä kertaa Pohjois-Makedoniasta.
Päävalmentaja Nikola Grbic taktikoi ja antoi tähtipelaajille lepovuoroja sunnuntaina. Yleispelaaja Kamil Semeniuk ja viime EM-kisojen paras pelaaja Wilfredo Leon eivät pelanneet lainkaan. Ykköspassari Marcin Komenda kävi vain vaihdosta kentällä. Tomasz Fornal nähtiin kahdessa erässä ja Aleksander Sliwka ainoastaan yhdessä.
Taktikoinnille on hyvät perusteet, koska Puolalla ovat kovimmat haasteet edessä. Tiistaina Puola kohtaa Ukrainan laadukkaan ryhmän ja keskiviikkona mahdollisessa “lohkofinaalissa” MM-kakkosen, Bulgarian. Hakkuri Bartlomiej Boladz korostikin, että joukkue pystyy vielä parantamaan.
– Aina on osa-alueita, joita voimme kehittää. Kun hienosäädämme joitain asioita, joukkueestamme tulee vieläkin parempi. Tänään pääasia oli vain ottaa voitto. Nyt meidän on pidettävä työmoraali korkealla ja valmistauduttava seuraavaan otteluun, Boladz kommentoi.
Puolan lisäksi täyden yhdeksän sarjapisteen joukkueet ovat Italia, Ukraina ja Ranska. Sunnuntaina Ranska löi Latvian 3-1 ja Italia Slovakian niin ikään 3-1.
Tanska järisytti lentopallomaailman tannerta lauantaina voittamalla Alankomaat 3-0. Hyvä kunto jatkui sunnuntaina 3-0-voitolla Virosta.
Suomi voitti Serbian sunnuntaina
Suomi voitti Serbian kolmannessa alkulohko-ottelussaan erin 3-0. Alla olivat voitot Tanskasta (3-0) ja Belgiasta (3-2).
Serbia pani kampoihin välillä tiukastikin, mutta Suomi hoiteli sunnuntaisen kamppailun suoraan kolmessa erässä. Erät ratkesivat pistein 25-19, 25-21 ja 25-23.
Avauskuusikossa Suomella esiintyivät passari Fedor Ivanov, hakkuri Joonas Jokela, keskitorjujat Severi Savonsalmi ja Miika Haapaniemi sekä yleispelaajat Luka Marttila ja Nooa Marttila. Voitto Köykkä ahkeroi liberona.

Hakkuri Veikka Lindqvist pääsi piipahtamaan kentällä, samoin yleispelaaja Niko Suihkonen. Suihkonen teki muutaman tärkeän pisteen kolmannessa erässä. Hakkuri Joonas Jokela piti parasta tuloskuntoa yllä: hän viimeisteli 19 pistettä ja sai komean teholukeman +17.
Serbia tunnetaan lentopallon suurmaana, mutta nyt käynnissä on haastava siirtymävaihe. Tämän päivän maajoukkue ei ole lainkaan verrannollinen esimerkiksi siihen ryhmään, joka voitti EM-kultaa vuonna 2019.
– Uskoin voittoon, mutta on uskomatonta, että voitimme suoraan kolmessa erässä. Tästä joukkueesta en voisi ylpeämpi olla, Nooa Marttila tunnelmoi.
Suomi alkaa olla lähellä tavoitettaan eli alkulohkon voittoa. Vastaan tulevat vielä Alankomaat ja Viro. Katso Suomen ohjelma ja tulokset tästä.
Japani Aasian lentopallomestari
Mestaruusturnaukset ovat syksyn ohjelmassa myös neljällä muulla lentopallomaailman pääalueella. Euroopan lisäksi ne ovat Aasia, Afrikka, Etelä-Amerikka ja NORCECA (Pohjois- ja Keski-Amerikka sekä Karibia).
Japani varmisti Aasian mestaruuden voitettuaan loppuottelussa Iranin 3-0. Aasian mestaruus on Japanille toinen perättäinen ja kaikkiaan yhdestoista. Ran Takahashi palkittiin turnauksen parhaana pelaajana.
NORCECA-kisoissa Kanada, Yhdysvallat ja Kuuba ovat aloittaneet odotetusti puhtaalla pelillä. Mukana on kahdeksan maata. Afrikan ja Etelä-Amerikan mestaruusturnaukset käynnistyvät viikolla 38.



