Siirtouutisia lentopallon Mestaruusliigasta

Kuva: CEV.lu

Lentopalloilija Tuomas Koppanen lopettaa liigatasolla ainakin toistaiseksi. Liigan keskitorjujien parhaimmistoon kuulunut pelimies siirtyy Raision Loimusta turkulaisen TUTO Volleyn joukkueeseen.

TUTO pelaa miesten 1-sarjassa. Seura hankki myös Tuomas Siirilän. Hänen veljensä on maajoukkueen luottopelaaja Tommi Siirilä.

Loimu nimitti uudeksi päävalmentajakseen Kasper Vuorisen. Vielä menneellä kaudella ”Kappe” kuului Loimun pelaajistoon. Hän toimii lisäksi naisten maajoukkueen apuvalmentajana. Viime kaudet Loimua luotsannut Christophe Achten sai töitä Bundesliigasta.

Uusina kasvoina Loimuun tulevat kaksoset Aatu Kulmala ja Eetu Kulmala, 18. Väinö Rahko ja Tomi Saarinen jatkavat raisiolaisjoukkueessa.

VaLePa: Ikivirtuoosi Mikko Esko ja toinen pitkän linjan tähti, Olli Kunnari, jatkanevat edelleen. Kausi päättyi seurahistorian viidenteen Suomen mestaruuteen.

Etta: Suosikkipelaaja ja seuraikoni Anssi Hakala päätti uransa SM-finaaleihin. Oululainen Etta saavutti seurahistoriansa ensimmäisen SM-mitalin, hopean.

Savo Volley: Hakkuri Olli-Pekka ”Lelu” Ojansivu kävi heti kauden jälkeen nilkkaleikkauksessa. Hän kuntoutunee olympiakarsintoihin mennessä. Suomen kesäliigavahvuuteen häntä ei vielä nimetty.

Karelian Hurmos: Lentopallon 1-sarjan mestari hakee paikkaa miesten Mestaruusliigaan ensi kaudeksi.

Pölkky Kuusamo: Lentopallon naisten SM-pronssimitalisti saa takaisin joukkueeseensa tutun liberon Milka Koskenkorvan. ”Ensi kaudelle toivon tietenkin menestystä joukkueena. Odotan innolla kovia harjoituksia ja pelejä sekä mahdollisuutta kehittyä vielä lisää lentopalloilijana”, Koskenkorva sanoi seuran tiedotteessa.

Keskitorjuja, vaarallisesta aloitussyötöstään tuttu Jonna Wasserfaller teki jatkosopimuksen. Aiemmin jatkosta sopi yleispelaaja Adeja Lambert, joten Pölkky on saamassa joukkueeseensa paljon kaivattua jatkuvuutta. Myös Venla Huurneen pysyminen ryhmässä on varmistunut.

LP Viesti: Yleisöäänestyksen hakkuriykkönen Kertu Laak jättää joukkueen. Toisaalle suuntaa myös passari Kristsina Jagubova.

WoVo: Tuomas Alatalo on rovaniemeläisjoukkueen uusi päävalmentaja. Alatalon ja Pölkyn tiet erosivat kesken viime kauden. ”Täytyy suunnata katse uusiin haasteisiin, intoa valmentamiseen löytyy kyllä”, Alatalo kommentoi Lentopallo.infolle tuolloin. WoVon edellinen päävalmentaja Teemu Mäkikyrö keskittyy seuran valmennuspäällikön tehtäviin.

OrPo: Apostolos Oikonomou lopetti Ponnistuksen valmentajana. Pääkäskijän roolin ottaa apuvalmentajana toiminut Sotiris Gkotsis.

LP-Vampula: Seura ja päävalmentaja Darko Dobreskov solmivat jatkosopimuksen, johon kuuluvat vuosi ja optiovuosi. Passari Iida Paananen viettää äitiyslomaa, joten lentopallohommiin tulee taukoa. ”Puoli kautta sormi paketissa ja puoli kautta raskaana, eipä siitä kovin kaunista kautta aikaiseksi kairata”, Paananen ilmoitti hersyvässä somekirjoituksessaan.

Puijo Wolley: Kuopiolainen joukkue valtasi naisten 1-sarjan mestaruuden ja ottaa lupaavia askelia kohti liigapaikkaa (Lentopalloliitto päättää liiganousijoista lähiviikkoina). Päävalmentajaksi seura nimitti Jukka Lehtosen. Lehtonen lopetti pelaajauransa menneeseen kauteen Savo Volleyn joukkueessa. Ykkössarjan mestaruuteen Puijon valmensi Elina Salomäki.

Lentopallon naisten Mestaruusliigan kansainväliset pelaajat: Näillä näkymin vapailla vesillä ovat ainakin Suzanne Horner (viime kaudella LiigaPlokissa), Kayla Haneline ja Mita Uiato (LP Kangasala), Claire Felix (LP-Vampula), Tiana Dockery ja Erica Handley (OrPo), Jenelle Jordan ja Makena Schoene (WoVo), Andie Malloy (Nurmon Jymy) sekä Mia Swanegan (Pölkky).