Vakava rikosepäily lentopallon Mestaruusliigan seurassa

Kokkolan Tiikerit vahvistaa, että seuran edustusjoukkueen toiminnassa  mukana olevaa henkilöä epäillään vakavasta rikoksesta.

Lentopallon Mestaruusliigassa pelaava Tiikerit kertoo, että henkilö on siirretty sivuun kaikesta seuratoiminnasta.

– Seuran edustusjoukkueen toiminnassa näkyvästi mukana oleva henkilö on vahvistanut olevansa epäiltynä vakavasta rikoksesta, josta tiedotusvälineet ovat tänään tarkemmin kertoneet ja jonka ympärillä huhut ovat viime viikkoina jatkuvasti kasvaneet, Tiikerit sanoi tiedotteessaan tiistaina.

– Seura on päättänyt siirtää kyseisen henkilön sivuun kaikesta seuratoiminnasta ja niihin liittyvistä vastuista tutkinnan sekä mahdollisen oikeudenkäynnin ajaksi ja tekee lopulliset päätökset asiasta, kun prosessi on kokonaan ohi.

Kokkolan Tiikerit ei toistaiseksi tiedota asiasta enempää.

Kokkolan seudulla on viime aikoina uutisoitu muun muassa vakavasta petossarjasta. Pohjanmaan poliisilaitos tiedotti 22. kesäkuuta ”epäillystä rakkauspetossarjasta”, jossa on yli 30 uhria.